Dünya Sağlık Örgütü(DSO), Mamografi Konusunda Kararını Verdi

Meme kanseri taramasında kullanılan yöntemlerin değerlendirildiği Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) bağlı Uluslararası Kanser Araştırma Ajansının (IARC) toplantısında, mamografinin hasta üzerindeki riskinin avantajlarıyla kıyaslandığında önemsiz olduğu ve göz ardı edilebileceği konusunda görüş birliğine varıldı.

Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, meme kanseri taramasında kullanılan yöntemlerin avantaj ve dezavantajları, Fransa'da 16 ülkeden 29 bilim adamının katılımıyla düzenlenen IARC'nin toplantısında masaya yatırıldı.

Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanlığının da üyesi olduğu Ajansın toplantısında, meme kanseri taramasında "mamografi", "kendi kendine muayene", "doktor muayenesi" ve "yeni çıkan cihazlar" değerlendirildi.

IARC Direktörü Dr. Christopher Wild, 2002 yılında hazırlanan ve toplantı sonrasında güncellenecek meme kanseri taramalarıyla ilgili rehberde bilimsel kanıtların güncel ve kapsamlı olarak değerlendirildiğini belirtti.

IARC Rehberlerinden Sorumlu Bilim Adamı Dr. Lauby Secretan da mamografi ile taramanın yarar ve zararları dikkatli düşünüldüğünde 50-69 yaş arasında net fayda sağladığını, ölüm riskinde gözlenen düşüşün, mamografinin istenmeyen etkilerine kıyasla üstün geldiğini ifade etti.

Toplantıya ilişkin hazırlanan raporda, mamografi ile meme kanseri taramasının ölümleri yüzde 40 azalttığı kaydedilerek, "Son yıllarda mamografi kullanımı ile karşılaşılan gereksiz teşhisler (overdiagnosis) ve radyasyona bağlı gelişebilecek kanserler önemli tartışmalara sebep olmuşsa da bahsedilen riskler mamografi ile kurtarılan hayatlarla kıyaslandığında önemsizdir ve göz ardı edilmelidir" ifadesine yer verildi.

Sağlık personelinin muayenesi ile daha küçük boyutta ve erken evrede tümör tespiti sağlanabileceği ancak bu yöntemin meme kanserinden ölümleri azalttığına dair veri bulunmadığı belirtildi.

Toplantıya katılan 29 bilim adamının tüm bilimsel çalışmaları inceleyerek yaptığı değerlendirme, dünyanın en prestijli dergilerinden "The New England Journal of Medicine"da (NEJM) yayınlanacak.