Radyoloji

Mamografi
Mamografi düşük doz radyasyon kullanarak meme dokusunun incelenmesine olanak sağlayan görüntüleme yöntemidir. Yaşamı boyunca yaklaşık 8 kadından biri meme kanseri olmakta, 30 kadından biri de meme kanserinden ölmektedir. Meme kanserinin tanısında mamografi altın standartlı inceleme yöntemidir.

Detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

Meme ultrasonu
Ultrason, ses dalgalarının farklı yansıması ile elde edilen görüntüleme yöntemidir. Elde tutulan küçük bir aygıt memenin üzerinde hafifçe gezdirilir. Bu sırada memeye ses dalgaları gönderilir. Yansıyan ses dalgaları bir ekran üzerine aktarılır.Farklı yansımalardan oluşturulan görüntüler ile memenin içindeki oluşumlar değerlendirilir.

Detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

Tiroid ultrasonu
Tiroid ultrasonu tiroid bezindeki anormallikleri, guatr veya nodulu saptamak için kullanılan bir tetkiktir.

Detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

Boyun ultrasonu
Boyun ultrasonuyla; halk arasında hastalığına guatr denilen tiroid bezi, tükrük bezleri, boyundaki ana damarlar, lenf nodları (boyundaki bezeler) değerlendirilir.

Detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

Batın ve Pelvik ultrasonu
Ultrason cihazı ile karın içi organlarının ve karındaki diğer yapıların incelenmesidir.
Pelvik Ultrason ile pelvik organlar değerlendirilir. Pelvik organlar kadınlarda mesane, uterus ve overler; erkeklerde mesane ve prostattır.

Detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

Galaktografi
Meme süt kanallarının meme başından radyo-opak madde verilerek çekilen röntgen filmidir. Meme başı akıntıları ve süt kanallarının içindeki kitleleri görüntülemek için yapılır.

Detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

Tel İşaretleme
Meme muayenesinde ele gelmeyen, saptanamayan fakat yapılan görüntüleme yöntemleri sonrasında şüpheli bulunan ve alınmasına karar verilen dokunun yerinin ameliyat öncesi işaretlenmesi ve çıkarılması işlemidir.

Detaylı bilgi için TIKLAYINIZ